پست الکترونیک


Vclass   Net2   Register   VPN
 
 

روش‌هاي پيشگيري از ويروس‌ها و کرم‌هايي که از طريق شبکه منتقل مي‌شوند

 با رعايت يکسري اصول ساده مي توان درصد ايمني ايستگاههاي کاري را نسبت به آلوده شدن به ويروسها و کرمهاي اينترنتي بالا برد. در ذيل پس از آشنايي مختصر با عملکرد ويروسها و کرمهاي اينترنتي به ذکر چند نکته مهم جهت جلوگيري از آلودگي مي پردازيم:
معمولا دو حالت مختلف براي آلودگي وجود دارد. در حالت اول کاربر با نا آگاهي اقدام به اجرا کردن برنامه‌هاي آلوده به ويروس و يا برنامه هاي نصب کننده ويروس مي کند. و در حالت دوم بدون دخالت کاربر ويروسها از طريق يک اشکال (Bug) در سيستم عامل يا يکي از برنامه هاي کاربردي به داخل سيستم نفوذ مي کنند. در هر دو حالت ويروس مربوطه از دستگاه آلوده به عنوان پايگاهي براي حمله به ساير دستگاهها استفاده مي کند و ساير سيستمها را نيز آلوده مي سازد. اين روند که شامل مرور کردن بسيار سريع سيستمهاي روي شبکه و تلاش براي نفوذ در آن سيستمها مي باشد، سبب ايجاد ترافيک فوق العاده سنگيني روي شبکه شده و کارکرد بسياري از سيستمها را مختل مي سازد. يکسري از ويروسها نيز اقدام به فرستادن Email به آدرس هاي پستي مختلف به ميزان بسيار زياد و سريع مي کنند که عموما برنامه آلوده کننده نيز در داخل Email نهفته است.

با رعايت اصول ساده زير مي توان جلوي آلودگي دستگاهها به ويروس را گرفت :
۱- به‌روز کردن کامپيوتر (Update): پس از کشف يک اشکال در سيستم عاملها (Windows XP,Windows 2000 يا ...) شرکت توليد کننده يک برنامه کوچک (Patch) را براي از بين بردن اشکال منتشر مي کند و چنانچه کاربر سيستم عامل خود را مرتبا به روز کند (update) اين اشکالات بر طرف شده و ويروسها قادر به نفوذ نخواهند بود. لذا توصيه مي شود که پس از نصب Windows  خریداری شده با انتخاب گزينه Windows Update به سايت به روز کردن Microsoft برويد و سيستم خود را update کنيد. پس از آن از داخل Control Panel گزينه Automatic Update را انتخاب کرده و در آن گزينه سوم را انتخاب کنيد. با انتخاب اين گزينه و معين کردن زمان مناسب از اين به بعد Patch ها به طور اتوماتيک Download شده و روي کامپيوتر شما نصب خواهند شد. يکسري از برنامه ها نيز وجود دارند که شرکت توليد کننده سيستم عامل آنها را براي به روز سازي کلي سيستم عامل عرضه مي کند و به Service pack مشهورند. نصب آنها نيز تا حد زيادي از خطر آلودگي به ويروس مي کاهد.
۲- نصب برنامه‌ ضد ويروس: اين عمل نيز مانع از آلوده شدن دستگاه شما مي‌شود. از مشهور ترين برنامه هاي ضد ويروس مي‌توان Symantec Norton Antivirus, Mcafee نام برد. پس از نصب سيستم عامل دستگاه خود، بلافاصله ضد ويروس را نيز نصب کنيد. دقت کنيد که پس از نصب ضد ويروس مي بايست ليست ويروسهاي قابل شناسايي آن را نيز update کنيد که اين کار به سادگي امکانپذير است.( به عنوان مثال در مورد Norton Antivirus روي قسمت Live update کليک کنيد.)
به‌روز نگاهداشتن Windows و برنامه ضد ويروس، شما را در مورد قسمت عظيمي از حملات ويروسي بيمه خواهد کرد

چند نکته زير نيز توصيه مي شود:
۱-Email شخصي خود را به هيچ عنوان روي اينترنت پخش نکنيد . از وارد کردن آن در سايتهاي مختلف اينترنتي پرهيز نماييد.
۲- حتي الامکان از بکاربردنOutlook براي چک کردن Email خودداري نموده و از Webmail استفاده نماييد.
۳- به هيچ عنوان از کساني که نمي شناسيد و يا اطمينان نداريد فايل نگيريد و فايلهاي مشکوک زا نيز اجرا نکنيد.

 اين هشدار را جدي بگيريد، به سراغ هر سايتي نبايد رفت

 كاربران اينترنت كه از سايت‌هاي پر مشتري ديدن مي‌كنند، ممكن است ناآگاهانه كد مخرب را به كامپيوترهاي خود منتقل ساخته و شبكه‌ي پرقدرتي را براي حمله‌ي آينده‌ي هرزنامه‌ها ايجاد كنند.
 
 به گزارش بخش خبر سايت اخبار فن آوري اطلاعات ايران، از سايت SG به نقل از ComputerWeekly، مدير فناوري شركت NetSec، گفته است كه اين شركت خدماتي براي ايمني، به بنگاه‌هاي عظيم اقتصادي و آژانس‌هاي دولتي ارائه كرده و در حال يافتن دليل ايجاد ترافيك‌هاي مرموز در شبكه‌هاي مشتريان خود است.
 اين شركت با بررسي ديوارهاي آتش و داده‌هاي موجود در شبكه، متوجه شده است زماني كه كاربران به برخي از سايت‌ها مراجعه مي‌كنند، ممكن است به طور ناآگاهانه بخشي از كد مخرب Javascript را كه به تصاوير اينترنتي متصل است، به كامپيوترهاي خود منتقل كنند. اين وب سايت‌ها اغلب شامل مزايده‌هاي آنلاين، موتورهاي جستجو و سايت‌هاي خريد هستند.
 اين كد، بدون اطلاع كاربران، كامپيوترهاي آنان را به يكي از دو آدرس اينترنتي در آمريكاي شمالي و روسيه متصل مي‌كند.
 همچنين مي‌تواند آدرس وب سايت‌هايي را كه توسط كاربران كامپيوترهاي آلوده مشاهده شده و نيز كلمه‌ي عبور آن‌ها براي دسترسي به اين سايت‌ها را جمع آوري كند. به علاوه، اين كد مي‌تواند شبكه‌اي از ماشين‌هاي آلوده ايجاد كرده تا به اين طريق در آينده براي ارسال هرزنامه‌ها در اينترنت، از آن استفاده كند.
 
 اين ويروس موجب تخريب كامپيوترهايي مي‌شود كه سيستم عامل ويندوز و مرورگر Internet Explorer، بر روي آن‌ها اجرا مي‌شود.‌
 

 

انرژی برق شیمی  شیمی و نفت  صنایع علوم ریاضی عمران فیزیک کامپیوتر مدیریت و اقتصاد مکانیک مهندسی و علم مواد هوا فضا
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس mohseni [at] sharif.edu ارسال فرمایید
 دانشگاه صنعتی شریف، تهران، ایران

ictc - Google - Gmail Time t m    .    .    . StdEmail